Bezstresowe planowanie długiego weekendu listopadowego

31 October 2018

Przed nami tzn. w Polsce długi weekend listopadowy. Specyficzny, bo to często czas zadumy i myślenia o bliskich osobach, których nie ma z nami. Szanuję tą ciszę i jednocześnie chcę podrzucić Ci jedynie kilka pomysłów, które sprawią, że wyjazd w ten szczególny czas będzie bardziej przemyślany i jednocześnie spokojniejszy.

Bardzo wiele z nas w tym listopadowym momencie wyjeżdża do rodziny lub odwiedzić najbliższych. Często bywa, że  wyjazd okupujemy dużym stresem. Jak go uniknąć? W tym krótkim tekście proponuję kilka sprawdzonych przeze mnie rozwiązań. Jak więc bezstresowo zaplanować długi weekend listopadowy? Przede wszystkim spokojnie zastanów się, dokąd chcesz się udać – jeżeli to trasa składająca się z kilku punktów, wyznacz je najpierw. Pomyśl gdzie najlepiej podjechać w pierwszej kolejności, uwzględnij czas podróży, możliwość zaparkowania (jeżeli jedziesz samochodem), ewentualne przerwy w trasie. Dodaj do tego kilka minut dla siebie. Nigdy nie wiesz, czy nie zdarzy się coś nieprzewidzianego (chociażby korek).

Kilka prostych rad przed wyjazdem w trasę

Dla zredukowania ewentualnego stresu najważniejsze jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa przed i podczas trasy. Nie musisz niczego planować ze szczegółami, skup się na podstawach po to, aby ułatwić sobie zarządzanie. Podstawowa organizacja przynosi nam dystans, ułatwia skupienie na priorytetach i „wyrzucenie z głowy” zbędnych myśli.

Przygotowania przed podróżą

Przed drogą zapakuj rzeczy pierwszej potrzeby – wodę, ulubiony suchy prowiant dla swoich pociech :), domowe kanapki, mapę na wypadek, gdy jedziesz nieznaną trasą, a nawigacja odmówi posłuszeństwa. Nie musisz przygotowywać się na każdą ewentualność, ale podstawy zapewnią Ci po prostu spokój. Pamiętaj, że nie musisz z nich skorzystać, to jedynie bufor bezpieczeństwa, szczególnie ważny, kiedy jedziesz z dziećmi. Jednocześnie pozwala Ci on ograniczyć czas na zakupy podczas drogi.

Zapakuj wszystko wcześniej

Jeżeli masz do zabrania bagaż, spakuj go wcześniej. Nie myśl o tym, że kupisz coś na miejscu, jeśli masz możliwość zabrania bagażu to lepiej zaplanować zakupy przed wyjazdem, jeżeli  masz w planie odwiedziny grobów najbliższych to warto zadbać o niezbędne akcesoria odpowiednio wcześniej. Unikniesz irytacji związanej z tłumem ludzi, niemożnością zakupienia odpowiednich rzeczy itp. Poza tym pamiętaj, że w razie zmiany planów, będziesz miała wszystko pod ręką, co znowu oszczędzi Twój czas i ewentualny stres.

Środek transportu – Twój sprzymierzyciel

Nieważne czym podróżujesz – zaplanuj to z wyprzedzeniem. Kup bilety lub zatankuj, staraj się unikać działania na ostatnią chwilę. Plusy tego rozwiązania? Masz w ten szczególny czas więcej godzin dla siebie, nie musisz zaprzątać sobie głowy celami do zrealizowania. Ponadto w razie sytuacji awaryjnej, jesteś na nią przygotowana od strony technicznej. Oczywiście, czasami nie da się jednoznacznie określić np. czasu powrotu. Jednak i wówczas daj sobie odpowiedni bufor czasowy na zmiany. Masz wolną chwilę? Wykorzystaj ją sensownie!

Skorzystaj z plannera lub kalendarza, lub ze zwykłej listy “to do”

Używaj dedykowanych rozwiązań, pamiętając, że są one zaprojektowane tak, aby z łatwością przystosować planowanie własnych potrzeb. W trakcie wyjazdu korzystaj z plannera lub kalendarza tak jak chcesz, na swoich zasadach. Nawet jeżeli porzucisz planowanie w nim na czas listopadowego weekendu, to też nic złego, wielu osobom wystarczy prosta lista “to do”, czyli wypunktowane sprawy związane z podróżą. Jeżeli chcesz skorzystaj z listy “To Do”, którą przygotowałam dla Ciebie. Pamiętaj, każdy ma prawo do odpoczynku nawet od przepełnionego kalendarza:) Ja daję Ci praktyczne narzędzie – Twoja rola jak je wykorzystasz 🙂

To tyle z krótkiego tekstu o planowaniu listopadowego wyjazdu. Najważniejsze jest to, abyś umiała zadbać w nim również o siebie. Rozumiem, że nie zawsze jest to dla Ciebie łatwe. Ja jedynie mogę podpowiedzieć kilka rozwiązań – zakres ich zastosowania itp. resztę pozostawiam Tobie.

Listopad to dla wszystkich z nas czas wyjątkowy, a jego początek to okres zadumy. Pozwól sobie na zamyślenie się, pozwól odgonić codzienny stres…
Do zobaczenia wkrótce!

Ps. więcej o moich narzędziach do planowania znajdziesz na stornie głównej TUTAJ:)

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT

Shares