Jak zwiększyć swoją produktywność za pomocą habit trackera

20 March 2020

Czy wiesz, że habit tracker – to małe proste narzędzie może zwiększyć Twoją produtywność?

Jak wiesz, jestem miłośniczką habit trackera od kilku lat. To wspaniałe super proste w użyciu narzędzie, które nie tylko pozwala wyrabiać dobre nawyki lub pozbywać się tych złych, ale też umożliwia obserwację swojej konsekwencji w dążeniu do celu. 

Tylko od Ciebie zależy, jaki spis czynności umieścisz w habit trackerze i jakiej dziedziny życia, będą one dotyczyć. Nieważne, czy wraz z nadejściem wiosny pragniesz popracować nad regularnym piciem wody lub aktywnością fizyczną, czy Twoim celem jest codzienne pisanie np. 2000 znaków na bloga, a może oszczędzanie – habit tracker w każdym z tych przykładów sprawdzi się znakomicie. 

Zacznij korzystać, a stanie się kompanem w codziennych małych krokach, które powoli, ale skutecznie przybliżają Cię do celu. 

Jak zacząć korzystać z habit trackera?

  1. Zrób listę czynności, które chciałabyś zmienić lub wprowadzić do swojego planu dnia już dziś. 
  2. Przyjrzyj się ustalonym zmianom i odpowiedz sobie na pytanie: jakie korzyści będę z tego miała?
  3. Wybierz od 3 do 8 czynności, wpisz do swojego habit trackera i… działaj! 
  4. Każdego dnia odhaczaj wykonaną czynność w swoim habit trackerze.
  5. Habit tracker sporządzaj raz na 30 dni, najlepiej w trakcie planowania danego miesiąca lub skorzystaj z szablonu tygodniowej pielęgnacji nawyków.

Dlaczego warto korzystać z habit trackera?

  1. Czarno (lub kolorowo) na białym

Habit tracker jest doskonałym wizualnym przedstawieniem Twojej pracy nad nawykami. Dzięki niemu możesz zobaczyć z “lotu ptaka” swoje postępy, ale również niedociągnięcia. Jeśli tylko sumiennie zaznaczasz w habit trackerze odpowiednie krateczki, to cały plan budowania nawyków widnieje przed Tobą czarno na białym (albo kolorowo -– zależy, jakich markerów używasz ;)). Tu nie ma miejsca na ściemę – wiesz, jak jest naprawdę. Dzięki temu możesz wyciągać wnioski i… działać dalej. 

2. Kontrola postępów 

Habit tracker pozwala Ci na świadome kontrolowanie swoich postępów. W tym momencie do akcji wkracza nasz układ nagrody. Jeśli widzisz realne zmiany i progres, zaczyna Ci to sprawiać przyjemność. Dążysz do tego, żeby wszystkie pozycje były “zacheckowane”, nie masz zamiaru przerywać czegoś, co tak fajnie Ci już wychodzi. A jak coś sprawia przyjemność, to i humor od razu lepszy, prawda? 

3. Motywator do zmian i przypominacz

Ile razy zdarzyło Ci się zapomnieć o danym sobie postanowieniu? Ile razy zastanawiałaś się, czy wypiłaś dzisiaj 3 szklanki wody, czy może 6? Habit tracker przypomina Ci o działaniu i motywuje do kontynuacji powziętych zamierzeń. 

4. Rutyna

W budowaniu nawyków niezwykle istotna jest powtarzalność i rutyna. Pracując z habit trackerem, masz to jak w banku. Dzień po dniu zaznaczasz swoje działania, małymi krokami zbliżasz się do celu. Budowanie nawyków to nie jest sprint, ale powolny marsz w obranym kierunku. Habit tracker pomoże Ci to osiągnąć. 

5. Zwiększenie produktywności

Może zabrzmi to nieco górnolotnie, ale habit tracker jest doskonałym narzędziem do tego, żeby bliżej przyjrzeć się… sobie. Dzięki niemu wiesz, jakie są Twoje słabości, a jakie mocne strony. Wiesz, czy musisz popracować nad systematycznością, czy np. nad znalezieniem czasu na aktywności, na które nie masz w tym momencie przestrzeni. Nie zawsze jest tak, że niewypełniona krateczka w habit trackerze oznacza Twoje lenistwo lub zapominalstwo – może najzwyczajniej w świecie w Twoim rozkładzie dnia nie ma już miejsca na dodatkową aktywność / nawyk? Może coś należy zmienić, przeorganizować, inaczej zaplanować?

Jak długo prowadzić habit tracker?

Tak długo, ile trzeba. Według różnych źródeł budowanie nawyków może trwać 21, 66 lub nawet 100 dni. Tak naprawdę jest to kwestia bardzo indywidualna. O tym, czy dany nawyk jest już wyrobiony, czy nie, będziesz wiedziała, gdy daną czynność będziesz wykonywać z automatu, bez konieczności przypominania. 

Jak powinien wyglądać habit tracker?

Ile ludzi, tyle wersji habit trackera. Możesz pójść w prostotę i na zwykłej liście w kalendarzu zaznaczać zadania, ale jeśli masz artystyczną duszę, równie dobrze możesz poszaleć i rysować habit trackery w formie graficznej. Wszystko, co pomoże Ci kontrolować produktywność ma sens, pod warunkiem, że nie stracisz z oczu najważniejszego celu – wyrabiania nawyków i monitorowania postępów. Prosty przykład habit trackera możesz pobrać tutaj >> zupełnie za free! 🙂 Jeśli wolisz skorzystać z tygodniowego habitu, który pasuje i możesz go wkleić do swojego Simple Calendar lub Simple Planner kliknij > (otwiera się na nowej zakładce)”>tutaj >> po gratisowy szablon:)

Kochana przez wzgląd na super trudną sytuację ekonomiczną na całym świecie, postanowiłam ratować LoveSimple, dlatego ruszamy z tygodniową WIELKĄ wyprzedażą w naszym sklepie, WSZYSTKIE NASZE PLANERY, NOTESY I INNE AKCESORIA TERAZ O 40% TANIEJ!

PRZY REALIZACJI ZAMÓWIENIE WPISZ KOD RABATOWY: zostanwdomu
Przez cały tydzień zakupy po cenie produkcji 🙂

Głęboko wierzę, że tylko wspólne wsparcie naszych biznesów, pomoże utrzymać choć trochę płynność finansową, co pomoże przetrwać małym przedsiębiorcom ten mega trudny okres. DO SKLEPU ZAPRASZAM TUTAJ! Dziękuję z góry za każde wsparcie marki LoveSimple <3

Gdzie prowadzić habit tracker?

Habit tracker możesz prowadzić, gdzie chcesz: na kartce przypiętej do lodówki, w bullet journalu, w zwykłym zeszycie, w aplikacji na telefon, w planerze cyfrowym w swoim tablecie, albo oczywiście w Simple Calendar lub Simple Planner. Te ostatnie opcje mają o tyle sens, że przy codziennym zaglądaniu do kalendarza, będziesz również pamiętać o “checkowaniu” listy nawyków. Habit tracker będzie spoglądał na Ciebie spod wszystkich pozostałych “to do” i nie da o sobie zapomnieć. 😉 

Kochana nie chciałam się rozpisywać na temat obecnej sytuacji na świecie, bo nasza codzienność jest tak oczywista, że wolałabym namówić Cię do wykorzystania tego czasu na na swoją korzyść 🙂 Nie ma lepszego momentu na to, aby wyrobić sobie upragnione nawyki. Nie ma lepszego momentu, aby właśnie teraz rozpocząć działania w obszarach, na które zawsze brakowało Ci czasu. Pomyśl co zawsze chciałaś robić, lub czego się nauczyć i zacznij już dziś. Habit tracker to tylko malutkie, sprytne narzędzie, które pomoże Ci utrzymać prawidłowy kurs!

Tulę Cię mocno i życzę miłego planowania! 

Ps. Aaaaa chciałam Ci się jeszcze przyznać, że pierwsze dni naszych ograniczeń życiowych, były dla mnie również bardzo trudne. Nowe okoliczności – zamknięte szkoły i wszystko co tętniło życiem, przydusiły mnie do kanapy na wiele dni… Jednak gapienie się w ścianę i wielogodzinne oglądanie seriali na Netflixie to zajęcie, które nie sprawdza się na dłuższą metę, jeśli nie chcesz popaść w depresję. I tu z pomocą przyszedł super prosty habit tracker, w którym 1-sze miejsce zajęła codzienna gimnastyka w domu, którą notabene robię każdego dnia w towarzystwie tysiąca kobiet, na wieczornym Live naszej Chody 🙂 I uwierz mi, okazało się, że to był mój bodziec do działania, do zmiany podejścia do obecnej sytuacji, do poprawy nastroju, do nowej chęci życia i działania, po mimo bardzo ciężkiej sytuacji …. i niewiadomej co dalej będzie…

Dzięki całej masie endorfinek i innych związków chemicznych wydzielających się pod czas wysiłku, ponownie mam jasność widzenia, chęć do codziennego działania i realizacji celu. I tak, dosłownie chwilkę temu, udało mi się skończyć mój 1-szy DIGITAL SIEMPLE PLANNER na 2020! JEJ!!! to będzie mój nowy hicior!!! Przepiękny, stylowy kalendarz – planer, który wygląda jak ten wydrukowany, tyle, że w całości mieści się w naszych I-padach czy tabletach:)

Jestem tak dumna z tego projektu, aż znowu chce mi się żyć! To produkt, który łączy technologię z tradycją pisania, gdyż do pracy z nim używasz tzw. pena czy pencila. Ja sama nazywam ten projekt moim “Hope Project”. Więc jeśli jesteś fanką pena / pencila i tableta, to bądź czujna, bo mam dla Ciebie totalne zaskoczenie i mega niespodziankę, której premierę zaplanowałam na przyszły piątek! Trzymaj za mnie kciuki! Kochana, po mimo wszystkiego życie jest piękne dopóki możemy tworzyć i rozwijać się 🙂

Wrzucam kilka fotek nadchodzącej cyfrowej perełki:)

Moje hashtagi: #zostańwdomu #wspierjmynaszebiznesy #lovesimplecreations

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT

Shares