Planowanie jadłospisu na święta i “check” listy zakupów do druku

14 December 2018

Święta zbliżają się coraz szybciej, jednym z ich nieodłącznych elementów są tradycyjne potrawy. Dziś kilka słów o tym, jak zaoszczędzić sobie stresu związanego z ich przygotowywaniem i odpowiednio zaplanować jadłospis na święta. Niezależnie od tego, czy wolisz gotować sama, czy zamierzasz kupić gotowe produkty – warto do tego odpowiednio się przygotować, tak aby nie ulec przedświątecznej gorączce.

PO PIERWSZE 3 POSTAWOWE “check” LISTY 

Zacznij od przygotowania trzech podstawowych list, które pozwolą wszystko uporządkować:

-lista potraw,

-lista produktów i zakupów (pliki do pobrania niżej),

-lista sklepów oraz innych ważnych rzeczy.

Pierwsza z nich powinna zawierać spis wszystkich potraw, jakie chcemy, aby gościły na naszym stole przez całe święta. Wypisz to na co masz ochotę, a następnie oznacz – które z nich chciałabyś zrobić sama, które kupisz gotowe, a które możesz zlecić innym osobom, np. kochanej mamie ;). Jeśli masz już doświadczenie, zapewne wiesz, ile czasu zejdzie na daną potrawę – śmiało zanotuj obok czas przygotowania potrawy. Może okazać się, że plany na tym etapie są tak rozległe, że warto z czegoś zrezygnować. Śmiało dziel się obowiązkami tak, aby czas przedświąteczny nie był tylko czasem spędzonym wyłącznie w kuchni (chyba, że naprawdę tylko to lubisz robić 🙂 ). Zaznacz osoby, które mogłyby Ci pomóc i poinformuj odpowiednio wcześniej, z doświadczenia wiem, że może zabraknąć nam stanowczości, a przecież przygotowania świąteczne dotyczą wszystkich w równym stopniu.

Druga lista powinna powstać w oparciu o pierwszą i zawierać produkty, które potrzebne są do przyrządzenia dań. Kochana i tu mam dla Ciebie super niespodziankę, mega pomocną “check” listę produktów spożywczych i listę zakupów, które pomogą Ci w szybkim zaplanowaniu co potrzebujesz kupić na święta.
Zacznij od spisania produktów, które potrzebne Ci są do przygotowania jadłospisu na święta. Wydrukuj “check” listy: LISTA PRODUKTÓW i LISTA ZAKUPÓW, zajrzyj do szafki i odhacz te produkty, które już masz, następnie uzupełnij listę zakupów o produkty, których Ci brakuje. Dzięki tej szybkiej organizacji kupisz tylko to, co naprawdę potrzebujesz, zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy też 🙂 Kiedy Twoja lista zakupów jest gotowa, możesz oznaczyć różnymi kolorami to co możesz kupić już teraz, a co na dwa dni przed. W ten sposób unikniesz jednorazowo dużych zakupów oraz przeterminowania produktów, które powinny być absolutnie świeże. Jeśli coś zamawiasz lub kupujesz gotowe – zanotuj nazwy potraw i pamiętaj wpisz datę i godzinę odbioru w harmonogram kalendarza. Postaraj się zrównoważyć to w czasie tak, aby wszystko ogarniać jak najbardziej spokojnie. Chyba nie muszę ci mowić, że najczęściej magię świąt może całkowicie zabić przedświąteczny stres… Nie pozwól na to!

Ostatnia lista, to lista sklepów, które powinnaś odwiedzić. Jeśli wiesz, że na przykład w bliskim osiedlowym sklepie nie będzie odpowiednich przypraw, ale są świetne lokalne półprodukty – zaplanuj wizytę i tu, i w większym markecie. Na ostatniej liście warto wynotować też absolutne must-have niespożywcze. Pamiętaj np. o serwetkach… A może chciałaś dokupić jeszcze świeczki? Zanotuj sobie wszystko to, co warto kupić przy okazji zakupów spożywczych. Chociaż nie jestem fanką multitaskingu, w przypadku chodzenia na zakupy, sprawdza się on bardzo, bardzo dobrze.

SPOKÓJ – ZA WSZELKĄ CENĘ!

Czy te trzy listy zapewnią Ci spokój? I tak, i nie. 🙂 Pamiętaj, że on jest przede wszystkim w… Tobie. To Twoje podejście do świąt oraz nastawienie, sprawi, że poczujesz się lepiej. Nie ulegaj presji, nie porównuj się, przygotuj wszystko po swojemu, zgodnie z sobą i z tym, jakbyś chciała, aby to wyglądało. Wcześniejsze zaplanowanie jadłospisu napewno zaoszczędzi sporo stresu, a przede wszystkim czasu i jeszcze super plusik – pozwoli znaleźć chwilę i dla siebie samej. Zaplanowanie i rozpisanie list z zadaniami, na pewno pozwoli Ci uniknąć sytuacji, kiedy przypomnisz sobie o czymś „ za pięć dwunasta”. Dobry plan pozwoli oszacować czas, jaki jest potrzebny na realizację poszczególnych etapów – od czasu spędzonego w kuchni po zakupy czy nawet podanie potraw.

P.S. Narzędzia do planowania znajdziesz w sklepie internetowym LoveSimple 🙂 Kochana ponieważ czas swiąt to również czas prezentów, skorzystaj z kuponu na nasze wyjątkowe kalendarze 2019, dopóki jeszcze są dostępne 🙂

KOD ZNIŻKOWY NA SIMPLE CALENDAR 2019 TO:
prezenty2018

Nie zastanawiaj się bo to już ostatnie godziny, aby nasz gołąb pocztowy zdążył dostarczyć Twój egzemplarz na Boże Narodzenie 🙂
Ściskam i życzę udanego planowania menu świątecznego <3

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT

Shares