Zaplanuj święta

30 November 2019
No i koniec listopada, lada chwila zacznie się tradycyjna świąteczna gonitwa :) Szukanie prezentów, generalne porządki, przygotowywanie wigilijnego menu, pieczenie pierników, kończenie spraw, które muszą zostać zakończone przed końcem roku, ubieranie choinki, pisanie kartek świątecznych, uff… Znasz to?

No i koniec listopada, lada chwila zacznie się tradycyjna świąteczna gonitwa 🙂 Szukanie prezentów (osoby bardziej zapobiegliwe ten punkt mają już odhaczony), generalne porządki, przygotowywanie wigilijnego menu, pieczenie pierników, kończenie spraw, które muszą zostać zakończone przed końcem roku, ubieranie choinki, pisanie kartek świątecznych, uff… Znasz to? 

Żeby nie oszaleć, a przy tym czerpać prawdziwą przyjemność z przygotowań, zrób sobie choćby zarys działania. Tylko dobrze ułożony i przemyślany plan sprawi, że świąteczna gorączka w tym roku Cię ominie. Po prostu potraktuj to jak kolejny projekt do zrealizowania :). Klimatyczne święta jak z obrazka, są w zasięgu ręki! 

Gotowa?

Burza Mózgu (-ów)

Po pierwsze zaparz sobie kubek aromatycznej herbaty, skorzystaj z pdf-u, który dla Ciebie przygotowałam (pobierz na końcu wpisu), zwykłej kartki czy np. Notesu “To Do List” ołówek, rozsiądź się wygodnie w fotelu i zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz od zbliżających się Świąt. Wypisz na kartce wszystko to, co przychodzi Ci do głowy – zrób sobie tzw. burzę mózgów. Nie ograniczaj się. Dzięki temu, że wyrzucisz na papier swoje myśli, o niczym nie zapomnisz, ani niczego nie pominiesz. Spisz nie tylko pomysły na prezenty, dekoracje i potrawy wigilijne, ale też pomysły na spędzenie świątecznych dni. Wyjazd na narty, weekend w drewnianej chatce przy płonącym kominku, a może leniwe dni w domu przy blasku świec i spokojnej muzyce? Czemu nie? Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia i Twoje potrzeby. 🙂

Checklisty

Po drugie, przyglądnij się na spokojnie notatkom i ustal priorytety. Aby Ci w tym pomóc, stworzyłam specjalne świąteczne szablony – korzystaj z nich dowoli (pobierz na dole). Co to takiego? To w świątecznym wydaniu checklisty, pomogą Ci uporządkować myśli. Wśród nich znajdują się: Kalendarz na grudzień, Lista zadań, Lista Gości, Lista prezentów, Menu świąteczne, karty na przepisy oraz zabawny kalendarz adwentowy, który możesz w kreatywny sposób wykorzystać do odliczania 24 dni grudnia do Bożego Narodzenia (inspiracja TUTAJ więcej w folderze na moim Pinterście TUTAJ).

Potrzebujesz więcej miejsca? Możesz wszystko zapisać w notesie  – dzięki temu cały projekt będziesz mieć zawsze pod ręką. Idealnie nada się do tego nasz notes w stylu bullet journal (jak np. Simple Notebook) gdzie czyste kartki w kropki tylko czekają aż zapełnisz je na swój własny sposób. 

Zainspiruj się

Dobrze, wiesz już czego pragniesz, ale czy wiesz jak to zrealizować?

Marzy Ci się niebanalnie nakryty stół lub choinka w stylu boho? Zainspiruj się i koniecznie zajrzyj na Pinterest – znajdziesz tam setki wspaniałych inspiracji, ja sama stworzyłam specjalny album poświęcony świętom, w którym gromadzę najróżniejsze pomysły – LoveSimple świąteczny folder znajdziesz TUTAJ.

Wiele ozdób możesz też wykonać własnoręcznie, trzymaj się tylko wybranego stylu i palety kolorystycznej, a stworzysz klimatyczną i spójną całość. Nie ukrywam, że najpiękniej wyglądają wbrew pozorom te rzeczy proste i te nawiązujące do natury. Więcej na ten temat pisałam TUTAJ.

Dobrym pomysłem jest też wspomniany wyżej Kalendarz Adwentowy, który da radość małym i dużym, a przy okazji będzie wspaniale dekorował Twój dom. Pamiętasz te „tradycyjne” okienka, z których wyjadało się wszystkie 24 czekoladki jeszcze pierwszego dnia? Na szczęście teraz możliwości mamy dużo więcej. Kalendarz możesz  oczywiście wypełnić drobiazgami, ale możesz też spisać na małych karteczkach zadania (po jednym na każdy dzień), tak by grudniowy czas upłynął Ci na spokojnych przygotowaniach i przyjemnościach. To może być wspólne pieczenie pierniczków, wyprawa na jarmark świąteczny, przygotowanie kartek do wysyłki, przygotowanie ozdób świątecznych etc. Najprostszym rozwiązaniem jest powieszenie na ścianie świątecznego  sznurka i przypięcie do niego klamerkami 24 małych eko kopert z dodatkiem numerków, które masz w świątecznym pdf niżej :).

Pamiętaj o liście z podarunkami. Zapomnij o krzykliwych torebkach prezentowych, jakich pełno w marketach. Zamiast tego spróbuj sama zapakować prezent, dopasowując styl opakowania do jego zawartości. W większości przypadków wystarczy szary papier przewiązany ozdobnym sznurkiem. Prostota i minimalizm to często najlepsze rozwiązanie.

Stwórz nastrój 

Miej świadomość tego, że na specjalny świąteczny klimat wpływa kilka czynników. To nie tylko ładne dekoracje i pięknie nakryty stół, to też zapachy i ogólna atmosfera panująca w domu. Zadbaj o przyjemnie pachnące świeczki, może świeże drzewko choinki, czy pachnące lasem gałęzie w wazonie, ono wypełni wnętrze zapachem lasu oraz o dobry nastrój domowników. 

 A gdyby tak rzucić wszystko i…

…wyjechać w Bieszczady? Albo gdziekolwiek indziej? Nikt przecież nie powiedział, że święta należy spędzać w domu! Równie dobrze możesz wybrać wypoczynek w górskiej chatce albo na greckiej wyspie ;). Dużo miejsc oferuje teraz pełne świąteczne pakiety – nie musisz sprzątać, nie musisz gotować, jedyne co musisz, to wypoczywać. Ale takie święta również trzeba zaplanować: określić budżet, jakim dysponujesz, wybrać odpowiednią destynację, zrobić listę potrzebnych rzeczy na wyjazd etc. Nic nie nada się do tego lepiej niż Simple Planner.

Moja Droga! Życzę Ci, żeby ten zbliżający się przedświąteczny czas był dla Ciebie łaskawy i pełen spokoju, a święta tak klimatyczne, jak tylko sobie wymarzysz.

POBIERZ SWÓJ PLANNER ŚWIĄTECZNY TUTAJ!

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT

Shares