Czy zastanawiałaś się kiedyś, jakby to było, gdybyś potrafiła „zaprogramować” swój umysł na takie myślenie, które sprzyja realizacji Twoich wymarzonych celów, działaniu bez lęków, stresu i ciągłego, wewnętrznego „krytykowania”? To nie żadne science fiction. Jest to jak najbardziej możliwe!
Jak działa nasz umysł?
Kierujemy się pewną „prawdą” o świecie, którą wyznajemy zgodnie z naszymi tzw. przekonaniami. Przekonaniami, czyli zdaniami twierdzącymi na temat świata, że działa on „tak a nie inaczej”. I, w konsekwencji posiadania określonych przekonań o otaczającej nas rzeczywistości, wszystko, co nas spotyka, interpretujemy „po swojemu”, reagując według schematu:
Przekonanie – Interpretacja – Emocje – Działanie
Wyobraźmy sobie np. przekonanie, że „trzeba być facetem, by z sukcesem prowadzić biznes”. Wyznając taką „prawdę” o świecie, nie podejmujemy żadnych działań w kierunku własnej działalności, nawet, jeśli w głębi serca o niej marzymy, bo przecież… jesteśmy kobietą. Według powyższego schematu intepretujesz rzeczywistość jako niesprzyjającą kobiecie – przedsiębiorcy, czujesz negatywne emocje (możesz też źle się czuć sama ze sobą, jako kobieta, bo to Cię nagle ogranicza w samorealizacji) i… nie działasz w obszarach zawodowych związanych z biznesem.
Jeśli jednak wyznajesz inne przekonanie, że np. „płeć nie ma żadnego znaczenia w kwestii możliwości osiągnięcia sukcesu w biznesie”, to łatwo już możesz sobie wyobrazić, jak to przekonanie przełoży się na Twoje interpretacje, emocje i działania, jeśli chcesz prowadzić biznes.
Jak więc widzisz, to, co łączy ludzi to to, że wszyscy działamy według takiego samego schematu. To zaś, co nas różni – to fakt, że mamy różne przekonania. I to w pracy nad nimi leży klucz do sukcesu. Bo to właśnie różne widzenie świata sprawia, że jedni realizują swoje marzenia a inni nie.
Jakie więc przekonania mają ludzie sukcesu?
Osoby przedsiębiorcze, to jednocześnie osoby odporne psychicznie. Posiadają one przekonania, które sprawiają, że są ambitne i mają silną potrzebę osiągnięć. Chętnie wychodzą z inicjatywą, mają wewnętrzne poczucie sprawstwa, biorą odpowiedzialność za swoje życie i działania, godząc się na możliwe ryzyko. Posiadają niezachwianą wiarę we własną zdolność do osiągania celów. Nie poddają się porażkom, krytyce, są wytrwałe w realizowaniu działań.
Mają więc rozwinięte przekonania, które wzmacniają je w czterech filarach odporności psychicznej:
- Pewność siebie (swoich umiejętności i w kontaktach interpersonalnych)
- Wyzwania (odważne podejście do nowości i ciągła nauka na doświadczeniach)
- Zaangażowanie (stawianie i realizowanie celów)
- Kontrola (poczucie wpływu i samokontrola emocjonalna)
JAK ZMIENIAĆ PRZEKONANIA?
W pierwszym kroku zwróć uwagę na swoje myśli w określonych sytuacjach – gdy jest Ci źle, gdy czujesz przytłaczający stres i presję. Gdy nie działasz, a wiesz, że powinnaś, bo to byłoby dobre dla rozwoju Twojego / Twoich bliskich. Gdy jesteś przygnębiona. Posłuchaj, co wtedy słyszysz w swojej głowie?
Następnie każde z takich przekonań, które wyłapiesz, zbadaj pod kątem tego, czy Ci sprzyja, czy nie.
Odpowiedz sobie na 5 pytań zdrowego myślenia, według schematu poniżej:
- Czy ta myśl jest oparta na faktach? (czy jest prawdziwa zawsze, wszędzie i dla każdego? Jak np. że woda wrze w 100 st. Celsjusza?)
- Czy pomaga ratować moje życie i zdrowie? (myśli wywołujące negatywne emocje nie ratują Twojego zdrowia)
- Czy pomaga osiągać moje bliższe i dalsze cele?
- Czy pomaga unikać konfliktów lub je rozwiązywać?
- Czy pomaga mi się czuć tak jak chcę się czuć?
Jeśli na co najmniej 3 pytania odpowiedziałaś – NIE – to znak, że przekonanie Ci nie sprzyja i nie należy się nim kierować.
To czas, by zmienić je na zdrowe i prawdziwe.
To krok kolejny. Zamień przekonanie na sprzyjające. Zastanów się, jakie są FAKTY. W co wierzą inni (tacy, którzy w podobnych sytuacjach zachowują się tak, jak TY chciałabyś się zachowywać). Jakie nowe przekonanie będzie dla Ciebie prawdziwe, zgodne z Twoimi wartościami, na które, gdy zbadasz je ponownie powyższymi pytaniami – co najmniej 3 razy odpowiesz TAK?
Wreszcie – ćwicz, ćwicz, ćwicz. Od tej pory postaraj się być uważniejsza na swoje myśli. I, gdy znów pojawi się dotychczasowa, niesprzyjająca myśl – kilka razy powiedz sobie nową, która ma ją zastąpić. Z czasem zamiana zacznie następować „z automatu”, aż nowe przekonanie w pełni się utrwali.
Na koniec kilka wskazówek i ćwiczeń:
W sytuacjach, gdy jest Ci ciężko i nie idzie tak, jakbyś chciała – spróbuj zachowywać się jak osoba, która odniosła sukces. Jak ona prawdopodobnie myśli w danej kwestii? Jak ona by zareagowała? Nawet, jeśli nie od razu odważysz się zachować tak samo, już wyobrażenie sobie, że Ty taką osobą jesteś, przekieruje uwagę Twojego umysłu na szukanie rozwiązań i zmianę toku myślenia. Odetnie Cię to także od negatywnych myśli i przerwie spiralę związaną z trudnymi emocjami. Teraz łatwiej będzie Ci złapać spokój i dystans i wygenerować zdrowe przekonania.
I pamiętaj – otaczaj się ludźmi, którzy żyją tak, jak Ty chcesz żyć. Nasza osobowość kształtuje się pod wpływem środowiska, a na nasze środowisko i to, z kim przebywamy, mamy wpływ. Skorzystaj z tego! „Z kim przestajesz, takim się stajesz”, więc świadomie wybierz, kim chcesz się stać i zacznij nawiązywać z takimi osobami kontakt 🙂
Małgosia Pawlińska – psycholog, certyfikowana międzynarodowo Life&Business Coach (ECPC, ACC ICF), licencjonowana konsultantka MTQ48.
ps. Serdecznie zachęcam do komentowania. Co myślisz o takiej metodzie pracy nad swoim umysłem? Chętnie odpowiem na wszelkie pytania i będę dla Ciebie dalej pisała, jeśli dasz znać – jakie zagadnienia Cię interesują?
Moja droga jeśli nie uczestniczyłaś w rozmowie na żywo z naszym ekspertem Małgosią Pawlińską, to serdecznie Cię zapraszam do grupy LoveSimple, nasz LIVE obejrzysz tutaj: LIVE z Małgosią grupa LoveSimple